Noua echipă TOYOTA Yaris WRC își securizează o dublă victorie la Monte Carlo

Noii piloți Sébastien Ogier și Elfyn Evans au terminat primul eveniment al sezonului pe locurile 2, respectiv 3 la Monte Carlo. Pilotul începător Kalle Rovanperä a avut de asemenea o performanță solidă.

Wrc Monte Carlo 01

O vreme capricioasă de la început

Primele 2 etape ale evenimentului, desfășurate pe timpul nopții, s-au dovedit a fi pline de provocări. Inițial, cursa s-a derulat pe asfalt uscat, timp în care Ogier a avut cel mai rapid timp, pe când Evans a fost cu 1.9 secunde în urma lui și Rovanperä a avut al 5-lea timp - înaintea unui câștigător multiplu al evenimentului.

A doua etapă a avut parte de zăpadă și gheață, dar cu toate acestea echipa nu s-a lăsat descurajată. Ogier a reușit obținerea celui de-al doilea timp al cursei și Evans s-a clasat pe locul 4.

Wrc Monte Carlo 02

Ogier menține o poziție puternică

Ziua a 2-a s-a dovedit a fi cea mai lungă, incluzând reluarea a 3 stagii, precum și o serie de condiții meteo dificile: gheață, zăpadă, ploaie și noroi. Echipa și-a păstrat totuși moralul pozitiv, Ogier reușind să încheie ziua cu 1.2 secunde în fața lui Evans.

Rovanperä a continuat să-și etaleze abilitățile, îmbunătățindu-și timpii și plasându-se pe locul 6 la general. A fost prima sa experiență completă de cursă la cel mai înalt nivel.

Wrc Monte Carlo 03

Evans contra-atacă

Zăpada și gheața au început să se topească în sfârșit în cea de-a 3-a zi a competiției. Ogier a continuat să domine cursa, mărindu-și avantajul de la 1.2 secunde la 2.8 secunde în cadrul testului de început. Cu toate acestea, Evans și-a revenit, recăpătând un avantaj de 7.6 secunde în fața celorlalți piloți. Ogier și Evans erau umăr la umăr în timpul după-amiezii înainte ca Evans să-și asume un risc ce l-a propulsat cu 4.9 secunde în fața coechipierului său.

La fel ca și Rovanperä, pilotul Takamoto Katsuta al echipei Toyota GAZOO Racing Rally Challenge Program a luat parte la cursă, plasându-se pe locul 7, într-o a 4-a mașină Yaris WRC.

Wrc Monte Carlo 04

2 locuri pe podium

Ziua finală a raliului s-a dovedit a fi o luptă intensă între Evans, Ogier și un alt rival. La începutul zilei, Evans conducea cursa. Cu toate acestea, rivalul său era cu doar 1.5 secunde în spatele său, micșorându-și diferența cu o serie de timpi rapizi.

Ogier l-a devansat într-un final pe Evans în timpul Power Stage, ratând însă cel mai rapid timp cu 0.012 secunde. S-a clasat pe loc secund la general alături de co-pilotul său, Julian Ingrassia. Evans și co-pilotul său, Scott Martin, și-au securizat al 3-lea loc, obținând totodată cel mai bun timp al său pe circuitul din Monte Carlo.

Pilotul nou Rovanperä, cel mai tânăr pilot full-time din istoria WRC, a terminat pe locul 5, alături de co-pilotul său, Jonne Halttunen, concluzionând o performanță superbă în condiții greoaie. Katsuta a terminat pe 7 - cea mai bună clasare a sa, asigurând astfel ca cele 4 mașini Toyota Yaris WRC să termine toate în top 7.

Următorul este Raliul Suediei - singurul raliu WRC ce se desfășoară complet în condiții de iarnă. Aici a înregistrat echipa Toyota Yaris WRC prima sa victorie în 2017, urmată de o altă victorie în 2019.